Ważne zmiany w przepisach Prawa upadłościowego! Dowiedz się, jak łatwiej i szybciej przeprowadzić postępowanie o ogłoszenie upadłości.

Od 24 marca 2020r. nastąpiła nowelizacja przepisów Prawa upadłościowego, która umożliwia łatwiejsze i szybsze przeprowadzenie postępowania o ogłoszenie upadłości. Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona w stosunku do osoby fizycznej, która zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej co najmniej 10 lat przed złożeniem wniosku, bądź wobec osoby fizycznej, która takiej działalności gospodarczej nie prowadziła. Obecnie możliwe jest więc ogłoszenie upadłości konsumenta, który posiada zadłużenie z prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej. Przesłanką uzasadniającą złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest stan niewypłacalności. Uznaje się, że niewypłacalność powstaje wówczas, gdy dłużnik posiada opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych powyżej 3 miesięcy.

Warunkiem złożenia skutecznego wniosku o ogłoszenie upadłości jest zatem:

  •  posiadanie co najmniej 1 Wierzyciela
  • opóźnienie w płatności zobowiązania przekraczające 3 miesiące

Co ważne, taki wniosek może zostać złożony nie tylko przez Dłużnika, ale również przez Wierzyciela. W sytuacji gdy Dłużnik nie posiada majątku, który mógłby zostać spieniężony, nie stanowi to wówczas negatywnej przesłanki do ogłoszenia upadłości. W takiej sytuacji przeprowadza się uproszczone postępowanie upadłościowe. W dniu ogłoszenia upadłości Dłużnik staje się Upadłym i od tego czasu ciążą na nim określone przez prawo obowiązki. Jednym z nich jest coroczne sprawozdanie z wykonywanego planu spłaty, które należy złożyć do końca kwietnia każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy.

Etapy postępowania upadłościowego:

  1. wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć do właściwego Sądu Rejestrowego
  •  dla osób przebywających na terenie Suwałk i okolicy właściwy jest Sąd Rejonowy w Białymstoku VIII Wydział Gospodarczy,
  • wniesienie opłaty sądowej w wysokości 30 zł.
  1. Sąd wydaje postanowienie o ogłoszenie upadłości (dzień wydania postanowienia jest dniem ogłoszenia upadłości).
  2. Sąd powołuje Syndyka.
  3. Syndyk przejmuje władanie nad majątkiem i uzyskiwanymi dochodami przez Dłużnika. Informuje Wierzycieli, likwiduje majątek oraz dokonuje spisu wierzytelności wraz z propozycją planu spłaty.
  4. Sąd wydaje postanowienie, w którym może ustalić plan spłaty Dłużnika lub umorzyć należności bez ustalenia planu spłaty. Istnieje również możliwość co do zasady warunkowego umorzeniu zaległości bez planu spłaty, ale też odmowa ustalenia planu spłaty Wierzycieli oraz umorzenia zobowiązań.
  5. Etapem końcowym jest wydanie przez Sąd postanowienia o tym, że Upadły wykonał plan spłaty, a pozostałe zobowiązania podlegają umorzeniu.

Źródło: ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe (Dz.U. z 2020 poz. 1228).