W ostatnich latach rozpada się w Polsce ponad 200 tys. małżeństw rocznie, w tym około 30% w wyniku rozwodu, a pozostałe prawie 70% w wyniku śmierci współmałżonka. W latach 90. ub. wieku oraz na początku bieżącego stulecia proporcje wynosiły: niespełna 20 do ponad 80. Niezmiennie w ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta.

Rozwód z winą czy za porozumieniem małżonków?

Orzeczenie rozwodu może nastąpić za wspólnym porozumieniem małżonków bez orzekania o winie stron w rozpadzie pożycia bądź z orzeczeniem winy rozpadzie pożycia małżonków po stronie żony lub męża, jak również z orzeczeniem winy obu stron.

W postępowaniu sądowym o rozwód właściwy Sąd Okręgowy bada czy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Dzieci w postępowaniu rozwodowym

Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci – wówczas Sąd orzeka jednocześnie o kwestiach związanych z małoletnimi dziećmi, w zakresie:

  • ustalenia miejsca pobytu małoletnich dzieci, a więc przy którym z rodziców małoletnie dzieci mają mieć ustalone miejsce pobytu,
  • władzy rodzicielskiej która może zostać pozostawiona obojgu rodzicom, ograniczona jednemu z rodziców, jak również rodzic może zostać pozbawiony wykonywania władzy rodzicielskiej,
  • kontaktach, tego rodzica z małoletnimi dziećmi stron, przy którym nie zostało ustalone miejsce pobytu dziecka, przy czym na zgodny wniosek małżonków Sąd może nie orzekać o zakresie kontaktów, jeżeli rodzice zadeklarują wspólne i zgodne porozumienie w tym zakresie,
  • alimentach na rzecz małoletnich dzieci małżonków, które ustalane są przy uwzględnieniu możliwości zarobkowych zobowiązanego i usprawiedliwionych potrzebach uprawnionego.

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Czas trwania postępowania o rozwód

Postępowanie rozwodowe przed Sądem może trwać od kilku tygodni do kilku lat, w zależności od prezentowanego stanowiska o orzeczenie rozwodu z winą bądź bez winy małżonków w rozpadzie pożycia, kwestiach spornych związanych z małoletnimi dziećmi, w tym również od składanych wniosków dowodowych.

Zabezpieczenie na czas procesu

Z uwagi na czas trwania procesu sądowego istnieje możliwość złożenia przez małżonków na każdym etapie trwającego postępowania rozwodowego wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczeń, np. alimentów, miejsca pobytu małoletnich dzieci czy uregulowanie sposobu kontaktów. Rozstrzygnięcie w postępowaniu zabezpieczającym w żaden sposób nie przesądza o wyniku postępowania, a ma na celu udzielenie ochrony prawnej i zabezpieczenie roszczeń do czasu wydania orzeczenia w sprawie rozwodowej.

Opłata sądowa

Strona wnoszącą pozew o rozwód zobowiązana jest do uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 600 zł, gdy występuje trudna sytuacja finansowa istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w zakresie opłaty.

Kancelaria Radcy Prawnego Anny Niewulis zajmuje się kompleksowym prowadzeniem spraw o rozwód,

podczas których świadczy usługi prawne reprezentacji Klientów przed Sądem,

udziela porad prawnych i sporządza pisma procesowe

oraz wspiera pomocą prawną na każdym etapie postępowania.

Źródło: 1. Joanna Stańczak, Karina Stelmach, Magdalena Urbanowicz Małżeństwa oraz dzietność w Polsce (GUS – DRP GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY DEPARTAMENT BADAŃ DEMOGRAFICZNYCH I RYNKU PRACY, Warszawa, styczeń 2016r. 2. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. 1964 Nr 9, poz. 59, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1359.